מאת: איתן לביא
כל שנה ביוני מציינים בעולם את חודש הגאווה. אבל למה בעצם נקבע שיוני הוא חודש הגאווה?
בואו נחזור בזמן לשנת 1969, לסוף חודש יוני בעיר ניו-יורק שבארה”ב.
באותה התקופה האמינו כי אנשים מהקהילה הגאה שכיהנו בעמדות מפתח חשופים לסחיטות ואיומים בהוצאה מהארון, ולכן חיפשו אותם כדי לשחררם מהצבא או מכל שירות מדיני אחר, בהחלט תקופה לא פשוטה להיות בה חלק מהקהילה.
באותה התקופה, אנשים מהקהילה הגאה שרצו להיפגש עם אנשים אחרים מהקהילה הלכו לברים גאים. הברים לא היו חוקיים, ולכן לרוב נוהלו על ידי המאפיה ולא על ידי אנשים מהקהילה. פשיטות של המשטרה על הברים הללו התרחשו באופן תדיר, כאשר בממוצע פשטו על כל בר פעם בחודש. פשיטה אופיינית כללה בדיקה של תעודות הזהות של כלל הלקוחות במקום, מעצר של מי שלא היו לבושים באופן מלא או לא זוהו, וכן של מי שנתפסו לובשים את בגדי המין השני לאחר אימות המין שלהם בשירותים. אחרים הורשו לעזוב את המקום.
ב-28.6.1969, בסביבות השעה 1:30 בלילה, פשטו כוחות משטרה על הבר “סטונוול אין”. להבדיל מבעבר, האנשים במקום סירבו למסור את פרטי הזהות שלהם והאנשים שלבשו בגדי נשים סירבו ללכת לבדיקה בשירותים. רבים ממי שנבדקו והורשו לעזוב את המקום לא עזבו, והתחילו להתאסף בחוץ. כוחות המשטרה שבמקום נהגו באלימות בעצורים שבתוך הבר, ולאחר עימות אלים עם עצורה אף הוציאו אותה בכוח אל כוחות המשטרה בחוץ. היא נלחמה בשוטרים וצעקה אל ההמון “למה אתם לא עושים כלום?!” ואז פרצה מהומה שכללה זריקת חפצים והצתת רכוש. המהומות נמשכו עוד כמה ימים.
שנה לאחר מכן, ב-28.6.1970, נערכו מצעדי הגאווה הראשונים בעולם בערים: ניו יורק, לוס אנג’לס, שיקאגו וסן פרנסיסקו. בשנה לאחר מכן, הצטרפו ערים נוספות בארה”ב ומחוצה לה וקיימו מצעדי גאווה.
בלי המרד וההתנגדות של אותה הקהילה בווילג’ בניו-יורק, לא הייתה מתחילה התעוררות כזו חוצת מדינות ויבשות.
בישראל, יש שיגידו שאירוע הגאווה הפומבי הראשון נערך ב-1979 בכיכר רבין בתל אביב, אך בעקבות גינוי ציבורי נרחב וחשש ממעשי אלימות לקחו שנים עד שנערך מצעד של ממש. בשנת 1998, לאחר זכייתה של דנה אינטרנשיונל באירוויזיון ובעקבות מהומות ויגסטוק*, התקיים בתל אביב מצעד הגאווה הראשון בישראל.
עד היום עוד ועוד ערים מצטרפות ומקיימות מצעדים בתחומן בכל שנה, כדי לציין את העובדה שהשוויון עוד לא הושג ושצריך להמשיך ולפעול למענו ולתמוך בקהילה הגאה.
*מהומות ויגסטוק – ויגסטוק הוא פסטיבל דראג שהחל בניו יורק בשנת 1984. ב-1995 התקיים ויגסטוק לראשונה בישראל. ב-1998, הפסיקה המשטרה את האירוע בתואנות שווא, מה שהוביל להפגנה מצד המשתתפים ולעימותים אלימים עם המשטרה. במהלך העימותים, חלק מהשוטרים עטו כפפות גומי מהחשש להידבק מהמפגינים, שכן הם האמינו שהקהילה הגאה חולה ומצורעת. הדבר עורר סערה גדולה וסימל את ההומופוביה מצד הממסד בישראל.