הטבות
סיוע מביטוח לאומי לסטודנטים הסובלים מבעיות קשב וריכוז

סובלים מבעיות קשב וריכוז? ייתכן שאתם זכאים לסיוע במימון הלימודים מביטוח לאומי. הנה כל הפרטים.

דרגו עכשיו:
דף מידע לסטודנט

סיוע מביטוח לאומי לסטודנט עם הפרעות קשב וריכוז

סטודנטים אשר מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים להיות זכאים לסיוע מביטוח לאומי במימון לימודיהם (מקצועי או אקדמי), סיוע שנקרא "שיקום מקצועי " . הביטוח הלאומי מכיר בהפרעת קשב וריכוז מבחינה רפואית ומאמין ביכולות של סטודנטים צעירים עם הפרעת קשב, ללמוד ולהשתלב בהמשך בשוק העבודה .

חשוב לדעת: ביטוח לאומי מכיר בהפרעת קשב אך לא בלקויות למידה, ויוצא מנקודת הנחה כי הפרעת קשב עשויה לפגוע בתחומים שונים בחיי היום יום ולא רק בלמידה ולכן ניתן לקבל על כך אחוזי נכות. לצערנו, תלמידים שאינם מוכרים עם הפרעת קשב אלא לקויות למידה בלבד לא יוכלו להגיש את התביעה .עם זאת כל הפרעת קשה המלווה במוגבלות גופנית, תעבור וועדה פרטנית מותאמת (בנוכחות רופא מומחה בתחום הספציפי).

התהליך:

תהליך הגשת התביעה לזכאות לאחוזי נכות בגין הפרעות קשב וריכוז מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

 1. הכנת תיק מסמכים ומילוי טופס תביעה

את טופס התביעה (ב/ל 7801) ניתן להוריד מהאתר של ביטוח לאומי או לקבלו בסניף הקרוב לביתכם. לאחר הגשת טופס התביעה, תדון בבקשתכם ועדה רפואית. רק אם הועדה תמצא אתכם זכאים לדרגת נכות של 20% ומעלה, תוכלו לפנות לאגף השיקום בביטוח לאומי בבקשה למתן "שיקום מקצועי ".

לטופס התביעה לנכות כללית (ב/ל 7801) חשוב לצרף את המסמכים הבאים :

 • אבחון רפואי (חוות דעת) פסיכיאטרי/נוירולוגי של הפרעת הקשב והריכוז עדכני ומקיף.
 • אבחונים דידקטיים, פסיכו-דידקטיים ופסיכו-דיאגנוסטיים (מומלץ אך לא חובה).
 • המלצות מגורמים במערכת החינוך (מורים, גננות אם יש – לא חובה).
 • בכל תחום בריאותי יש לצרף את התיק הרפואי המלא מהעבר + מסמך עדכני ומקיף מרופא מומחה בתחום הרלוונטי. לדוגמא, אם הנכם סובלים מבעיית שמיעה יש לצרף אישורים ומסמכים קודמים המעידים על טיפולים ומעקב אצל רופא מומחה.

כל המסמכים צריכים להישלח עד הוועדה עצמה.

 1. ראיון בוועדה רפואית

בתוך 60 ימים משליחת תיק המסמכים וטופס התביעה לביטוח הלאומי, תקבלו הביתה מכתב זימון לוועדה רפואית. בוועדה יושב רופא שמתמחה בתחום הבקשה שלכם: אם הבקשה היא על הפרעות קשב וריכוז, הרופא בוועדה יהיה פסיכיאטר או נוירולוג (אם בנוסף יש לכם בעיה רפואית לדוגמא בעיית שמיעה, תזומנו לוועדה נוספת עם רופא אף אוזן גרון). ניתן להביא אתכם הורה/רופא/עו"ד וכמובן שניתן להגיע לבדכם .

שימו לב, חשוב מאוד לתאר את דרך ומידת השפעת הפרעת הקשב והריכוז על תחומים שונים בחייכם – מבחינה חברתית, לימודית, תעסוקתית ורגשית. יש להדגיש את הדרך שאתם עוברים ואת הקשיים שעומדים בפניכם ופחות את התוצאה. כלומר, אם נשאלתם לגבי סיום י"ב עם תעודת בגרות – כדאי לספר על הדרך הקשה שעברתם כדי להגיע לזה.

התקנה החדשה מחודש 09/14, הקובעת 20% נכות עבור הפרעת קשב וריכוז דורשת צורך קבוע בטיפול תרופתי יומיומי במשך שנה לפחות, עם תגובה חלקית ועם פגיעה קשה בשניים מתוך שלושה תחומים: חברתי, לימודי ו/או תעסוקתי . (מומלץ לתאר את תופעות הלוואי שנגרמות מהטיפול התרופתי ואת חסרונותיו) .

כחודש מסיום הוועדה ישלח אליכם מכתב ההחלטה עם הפרוטוקול. דרגת נכות של 20% ומעלה יכולה לאפשר מעבר לשלב הבא, שלב ה"שיקום המקצועי ".

 1.  קביעת אחוזי נכות

סטודנט/ית שנקבעו לו/לה נכות של 20% לפחות יכול/ה לברר זכאותו לשיקום, היינו עזרה בלימודים . על מנת לתבוע את אותו סל שיקום יהיה על הסטודנט למלא טופס ב/ל 270.

סל שיקום מלא יכול להגיע ל כ- 55,000 ₪ לשנת לימודים. סל זה כולל :

 • קצבה חודשית של עד 2,300 ₪ (ללומדים לפחות 20 שעות שבועיות)
 • שכר לימוד אוניברסיטאי
 • שכר דירה של עד 1,200 ₪ בחודש (תקף למי שלומד/ת לפחות 3 ימים בשבוע ו-20 שעות בשבוע. במרחק העולה על 40 ק"מ ממקום מגוריך הקבוע)
 • שיעורי עזר, מחשב, סיוע בקניית ספרים וציוד לימודי.
 • סיוע ברכישת מכשור מתאים, עקב נכות תפקודית או הצרכים הלימודיים החיוניים.
 • הוצאות נסיעה ועוד.

חשוב לדעת : בחודש 01/15 יצא חוזר שיקום שקובע כי מי שנקבעה לו נכות של 20%-65% יוכל לקבל שיקום לשנת לימודים אחת רטרואקטיבית (שנת הלימודים האחרונה לפני הגשת המסמך).

 1. ערר למי שנקבעה לו נכות נמוכה מ-20%

במידה והנכות המשוקללת שנקבעה לכם נמוכה מ-20%, כדאי לשקול הגשת ערר לביטוח הלאומי תוך 60 ימים מהיום בו קיבלתם את מכתב ההחלטה . לפני הגשת ערר מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע ולהכין תיק רפואי נוסף, לרבות חוות דעת חדשה.

אם בקשת הערעור שלכם נדחתה, ניתן להגיש תביעה לבית הדין לעבודה בשאלת חוק בלבד. על מנת לפעול בצורה זו יש להיוועץ עם עו"ד. ניתן לקבל סיוע משפטי ללא תשלום בסניף שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח) בכפר סבא, שם הוקם מערך יעוץ התנדבותי לצעירים עם הפרעת קשב וריכוז, המגיש להם סיוע בתביעה לביטוח לאומי. ניתן לפנות לחדוה רון אבידן, מנהלת ש.י.ל, ברחוב בן גוריון 19, כפר סבא - , טלפון 09-766-9393 .